Šumava

Šumava, často přezdívaná Plíce Evropy nebo Zelená střecha Evropy, je pohoří, které se táhne v délce zhruba 120 km podél jižních hranic České republiky a vytváří tak její přirozenou hranici s Rakouskem a Německem. Jedná se o jedno z nejstarších pohoří na našem území, které se pyšní nesčetnými rašeliništi, jezery a prehistorickou vegetací. Šumava a část jejího okolí tvoří CHKO Šumava, její nejzajímavější místa jsou pak součástí stejnojmenného národního parku. Geograficky je Šumava rozdělena do šesti podoblastí: Železnorudská hornatina, Šumavské Pláně, Boubínská hornatina, Trojmezná hornatina, Želnavská hornatina a Vltavická Brázda. Nejvyšším vrcholem Šumavy na české straně je Plechý (1378 m.n.m.)

Ubytování na Šumavě

Vyberte si z rozsáhlé nabídky ubytování na našich stránkách - naleznete zde hotely, penziony, priváty a apartmány, chaty a chalupy a také kempy.

Turistika

Šumava je jedním z nejoblíbenějších turistických a rekreačních cílů Čech. Její kouty jsou protkány více než pětisty kilometry značených turistických stezek a cyklotras. Na své si zde bez pochyby přijdou i vášniví houbaři či sportovní nadšenci. Pro milovníky vodních sportů je zde mnoho možností surfingu,raftingu a jachtingu a pro ty, které vyhledávají spíše zimní sporty, zase nespočet lyžařských středisek (Zadov, Churáňov,Železná ruda, Špičák, Nová Huť, Kvilda) a tras pro běžecké lyžování.

Historie

Osidlování Šumavy je datováno od 12 století, kdy zde začala být budována podél hranic Českého království tzv. Zlatá stezka. Od 17. století zde docházelo k rozvoji sklenářství, dřevařského průmyslu a pastevectví, které měly zásadní vliv formování zdejšího ekosystému. na Šumava představuje pohoří, které bylo historicky relativně řídce osídlené - po druhé světové válce tudy dokonce vedla železná opona - právě absence lidských zásahů je jedním z faktorů, kterým vděčíme za dnešní jedinečnou a zachovalou podobu Šumavy. Kromě nedotčené přírody se Šumava pyšní i množstvím zachovalých historických památek mezi něž patří třeba Kašperk, Velhartice nebo keltské hradiště Obří hrad.